Czy bezdech senny można wyleczyć?
Zgodnie z definicją bezdech senny jest chorobą, którą charakteryzuje pojawianie się powtarzających epizodów zatrzymania lub znacznego ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe na poziomie gardła przy wzmożonej pracy mięśni oddechowych. Aby móc uznać dane objawy za bezdech, jeden epizod spłycenia oddychania lub bezdechu musi trwać dłużej niż 10 sekund. Mimo tego, że jest to schorzenie stosunkowo częste, nadal mało osób zdaje sobie sprawę, jak poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia jest bezdech senny.
Czy możliwe jest wyleczenie się z bezdechu sennego?
Obecnie na rynku niedostępne są środki farmakologiczne, które skutecznie leczyłyby bezdech senny. W przypadku osób zmagających się z łagodną i umiarkowaną postacią bezdechu sennego zaleca się zmianę trybu życia, redukcję masy ciała, zrezygnowanie z alkoholu oraz leczenie chorób współistniejących. W niektórych przypadkach bezdech senny może być powodowany przez schorzenia układu oddechowego i wymaga konsultacji z laryngologiem.
Jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia bezdechu sennego są specjalistyczne aparaty oddechowe, dzięki którym możliwe jest zminimalizowanie lub całkowite wykluczenie problemu z OBPS i chrapaniem. Korzystając z aparatu, osoba zmagająca się z bezdechem oddycha dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych, co pozwala na przywrócenie prawidłowej struktury snu, dotlenienie organizmu i zlikwidowanie bezdechów.
W niektórych przypadkach wykorzystuje się specjalne aparaty TAP-T SCHEUa, których zadaniem jest powiększenie przestrzeni gardła i utrzymanie języka oraz żuchwy w odpowiedniej pozycji, dzięki czemu tchawica jest otwarta i umożliwia swobodne oddychanie. To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku osób zmagających się z bezdechem sennym o niskim i średnim natężeniu. Bardzo ważne jest, aby tego rodzaju aparat ortodontyczny był wykonany z wysokiej jakości materiałów i nie powodował dyskomfortu podczas noszenia.
Czytaj dalej: Co jest przyczyną bezdechu sennego?